Ehliyet Sınavı Nasıl Olur, E-Sınav Nedir ?

Ehliyet, sürücü belgesi almak isteyen kişiler ehliyet sınavı nasıl olur diye merak ediyorlardır. Ehliyet almak isteyenler öncelikle bir MTSK( Sürücü Kursu)’na kayıt olarak teorik eğitimlerini tamamlamaları gerekir. Daha sonra yılın belli dönemlerinde ÖSYM tarafından hazırlanan merkezi sınava girerlerdi. Bu dönem merkezi sınav ile birlikte elektronik sınavda gerçekleşecek. MEB tarafından hazırlanan ehliyet e-sınavı uygulaması ile birçok avantajlar sağlandı. Aylarca beklemenize gerek kalmadan eğitiminizi tamamlar tamamlamaz MEB, Özel MTKS Modüllünden müracaat ederek sınava girebiliyorsunuz. Elektronik ehliyet sınavı tarihleri için randevu almanız gerekiyor. Çünkü bu sınav belirli kontenjana sahip özel salonlarda gerçekleşiyor.

Elektronik Ehliyet Sınavı  Nasıl Yapılır ?

Ehliyet sınavı hakkında birçok merek edilen soru var. Bunların başında da elektronik ehliyet sınavı nasıl yapılır, sorusu geliyor. Ardından da hemen aklınıza ehliyet sınavına nasıl girilir, diye bir soru gelebilir. Elektronik sınav için, teorik eğitiminizi tamamlamanız gerekiyor. Daha sonra e-sınav ücretini yatırmalısınız. Ücreti yatırdıktan sonra MTSK modülünden randevu alabilirsiniz. Merkezi sınav ve e-sınav ücretleri aynı. E-sınav ücretini yatırdıktan sonra başvuru ekranı açılır. Başvuru işlemleri sürücü kursu müdürlükleri aracılığı ile yapılmaktadır. Başvuruda birkaç gün sonra randevunuz belli olacaktır.

E-sınava girmek için gerekli olan sınav giriş belgenizi sürücü kursu müdürlüklerinden alabilirsiniz. Sınav giriş belgeniz olmadan sınava alınmanız mümkün değil.  Randevunuzu aldıktan sonra sınava girmeden üç öncesine kadar değişiklik yapma hakkınız var. Randevu aldıktan sonra sınava girmezseniz bir hakkınız kayboluyor. Elektronik sınava dört kez girme hakkınız bulunuyor.

Ehliyet temin süreciyle ilgili canlı destek almak ve kafanızdaki tüm soruların yanıtını bulmak için Kocaeli sürücü kursları içerisinde güleryüzlü ve tecrübeli eğitim kadrosu aracılığıyla sunduğu hizmet ile ön plana çıkan İzmit Gençler Sürücü Kursu ile iletişime geçmeniz yeterli!

E-Sınav Nedir ? Sonuçları Ne Zaman Açıklanır ?

Sürücü adaylarını yakından ilgilendiren ‘E-Sınav nedir ?‘ sorusuna verilecek en net yanıt; E-sınav, 12 soru ilk yardım, 23 soru trafik, 9 soru motor ve 6 soru da trafik adabı olmak üzere toplam 50 sorudan ve 45 dakikadan oluşan, ‘Özel MTSK(Motorlu Taşıt Sürücü Kursları) Müdürlüğü’ne kayıt yaptırarak, sorumlu olduğu derslerin eğitimlerini tamamlayan tüm kursiyerler ile halen teorik sınavda sorumluluğu devam eden kursiyerler.’ için giriş yükümlülüğü taşıyan bir sınavdır, şeklinde olacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilerince denetim altında tutulan ortamlarda, bilgisayar kullanılarak gerçekleştirilen ve sürücü adayının teorik bilgi seviyesini ölçmeyi amaçlayan bu sınavda, sürücü adaylarının pratik sınava katılabilmesi amacıyla en az 70 puan alması gerekir. E-sınav sistemiyle ilgili sürücü adaylarının dikkat etmesi gereken temel birkaç noktayı şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Sürücü kursu tarafından verilen teorik eğitimi tamamlayan kursiyerler, e-sınava en çok 4 kez girebilme hakkına sahiptir.
  • E-sınav başvurusunda bulunan kursiyer, herhangi bir nedenden ötürü sınav tarihini değiştirmek istediği takdirde, sınavdan en az üç gün önce başvurada bulunarak randevu tarihini değiştirebilir.
  • Kursiyer, elektronik sınavda başarısız olduktan sonra 45 gün içerisinde tekrar e-sınava girerek teorik sınav sorumluluğundan kurtulmaz ise, 1 hakkı yanmış kabul edilir.
  • Kursiyelerin sınav salonuna giderken yanlarına elektronik cihaz almamaları ve kimlik belgeleri ile sürücü kursu tarafından verilen sınava giriş belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekir.
  • Sınav başlamadan önce kursiyerlerin ekranda yer alan ad, soyad ve TC kimlik numarasını kontrol ederek, doğru bilgisayarda bulunduklarını teyit etmesi, herhangi bir sorun çıktığı takdirde doğrudan MEB tarafından yetkilendirilen personel ile iletişime geçmesi gerekir.
  • Sınava geç kalınması durumunda işleyen prosedüre göre; salondan herhangi bir aday sınavı tamamlayıp salonu terk etmemiş ise geç kalan aday sınava kabul edilirken, aksi durumda sınava geç kalan aday kesinlikle sınav salonuna kabul edilmez ve e-sınav haklarından biri deyim yerimdeyse yanar.
  • E-sınavda başarısız olan bir aday 15 gün sonra tekrar sınava girerek, teorik sınav yükümlülüğünden kurtulabilir.

E-sınav süreci ve sınav öncesiyle ilgili birtakım kritik noktalara temas ettikten sonra hiç şüphesiz sınav sonrasındaki süreçten ve ‘E-sınav sonuçları ne zaman açıklanır ?‘ sorusunun yanıtından bahsetmek gerekir. Eski sistem olan merkezi sınavlarda sonuçlarında 10 gün sonra açıklanmasından farklı olarak e-sınavda sonuçlar, sınavınızı tamamladığınız anda sisteme düşer ve sınav salonundan çıktıktan sonra sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Şüphesiz bu durum ehliyet sürecinin kısaltılması noktasında oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Sınav sonuç belgesini alan kursiyerler, sürücü kursuna giderek teorik sınav yükümlülüğünün ortadan kalktığını ve pratik sınav takvimine dahil olabileceklerini belirtirler. Daha sonrasındaki süreç, kurs yetkililerinin yönlendirmeleri ile devam eder.

Alanında uzman eğitmen kadromuz ve ehliyet temin sürecine tümüyle hakim idari personelimiz ile gerek teorik gerekse de pratik sınav kapsamında merak ettiğiniz tüm detayları, Kocaeli sürücü kursu kapsamında hizmet veren firmamız ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz !