Ehliyet

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ehliyet temin sürecinde sürücü adaylarının en çok zorlandığı noktalarında başında hiç şüphesiz direksiyon sınavı gelir. Direksiyon sınavı, gerek gözetmenlerin doğrudan uygulama içerisinde yer alması gerekse de eğitim verilen kısa süre içerisinde sürücü adaylarının yeterince pratiklik kazanamamasıyla ilgili olarak oldukça zor geçen bir sınavdır.

Tabii burada, ‘Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?’ sorusuna yanıt olarak verilecek faktörlerin yalnızca sınav esnası ile sınırlandırılamayacağını, sınav öncesinde de pratik eğitimin tüm gerekliliklerinin kursiyerler tarafından yerine getirilmiş olması gerektiğinin altını çizmek gerekir.

Direksiyon Sınavında Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Direksiyon sınavı öncesinde sürücü kursu tarafından verilen pratik eğitim derslerine kesinlikle % 100 katılım sağlanmalı ve pratikleşme noktasında mümkün olan en yüksek seviyeye ulaşılmalıdır. Bir önceki paragrafta da kısaca değinildiği üzere direksiyon sınavlarının bu denli zorlu olmasının başında gelen neden; pratik eğitim sürecinin kursiyer tarafından tümüyle özümsenememesidir.

Buna ek olarak, pratik bir sınavda doğrudan teftiş edilmek de kursiyerlerin birçoğu üzerinde psikolojik baskı uygular ve bu iki temel neden ile bunların etrafında gelişen yanal nedenlerle birlikte netice itibariyle direksiyon sınavı, sürücü adayları için en zor basamaklardan biri haline gelir. Tabii bu basamağın kolay bir şekilde geçilmesi noktasında sürücü kursları tarafından uygulanan pratik eğitim programı büyük etki sahibidir.

Ehliyet sahibi olmak isteyenlerin direksiyon sınavında dikkat etmesi gereken noktalara değinmeden önce ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının eğitimde kalite ve disipline inanan bir sürücü kursu ile yola çıkmasının en doğru tercih olacağının altını çizme gerekir.

Direksiyon sınavı esnasında temel itibariyle değerlendirmeye tabi tutulan becerileri şu şekilde sıralamak ve sürücü adaylarının direksiyon sınavında yapılmaması gerekenler ile ilgili de bilgi sahibi olmasını sağlamak mümkündür;

  • Aracın ilk hareketi esnasında araçtaki tüm göstergeler kontrol edilmeli, kalkış esnasında başta sinyal ve emniyet kemeri olmak üzere tüm detaylara dikkat edilerek aracın hafif bir şekilde kaldırılması gerekir. Burada değinilen araç kalkışı, direksiyon sınavı müfettişlerinin ilk dikkat ettiği hususlardan olmakla birlikte, çoğunlukla ufak hataların yapıldığı bir alandır.
  • Sürüş başlamadan önce direksiyon sınavı müfettişi araç göstergeleriyle ve araçta bulunan gereçlerle ilgili kursiyere birtakım sorular yönetir. Bu gereçler ve araç göstergelerinin tümünün detaylı tanıtımı pratik ve teorik dersler esnasında sürücü kursu tarafında verilmelidir.
  • Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler kapsamında ikinci olarak değinilmesi gereken nokta; sürüş esnasındaki araç ve direksiyon hakimiyetidir. Sürüş esnasında aşırı heyecanlı ve buna bağlı olarak dikkati dağılan adayların direksiyon hakimiyetini kaybetmesi ya da vites değiştirme esnasında şerit içerisinde aşırı hareketleri müfettişler tarafından hoş karşılanmamakla birlikte kendilerine eksi puan olarak dönecektir.
  • Şerit değiştirme ve sollama da direksiyon sınavında kritik faktörlerden biridir. Elbette bu faktörlerle birlikte dikiz ve yan aynaların da altının çizilmesi gerekir. Kursiyer, sürüş esnasında aynalarını sürekli kontrol etmeli, trafikteki diğer araçlara mümkün olduğunca yardımcı olmalıdır.
  • Yaya ya da okul geçiti gibi geçiş üstünlüğü gerektiren alanlarda kursiyerin bu üstünlük durumunu dikkate alarak davranması ve aracı da bu doğrultuda kontrol etmesi gerekir.

Tabii geçiş üstünlüğü ve gereklilikleri yalnızca pratik dersler esnasında değil, teorik dersler esnasında da üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Burada da görüleceği üzere sürücü kursunun eğitim programının kapsamı ve eğitmenlerinin tecrübesi , ehliyet temin sürecinin bütününde ön plana çıkan faktörler olarak karşımıza çıkar.

Dikey yolda kalkış, L manevra ve yatay park hiç şüphesiz sürücü adaylarının direksiyon sınavında en çok hata yaptığı alanlardır. Dikey yolda kalkış noktasında kursiyerin ne denli pratik yaparsın onunla orantılı olarak bu aşamayı daha kolay geçeceğini ifade etmek gerekir. L manevra ve yatay parkta ise pratik dersleri veren eğitmenin talimatlarının tümüyle uygulanması, bu aşamların da sorunsuz olarak geçilmesine yardımcı olacaktır.

Görüldüğü üzere; direksiyon sınavı esnasında dikkat edilmesi gereken temel faktörlerin tümü pratik ve teorik derslerde eğitmenler tarafında detaylarıyla kursiyerlere aktarılmakta, kursiyerler bu doğrultuda sınava hazırlanarak en yüksek başarı hedeflenmektedir. Tabii bir önceki satırlarda da kısaca değinildiği gibi ehliyet sürecinin yönetildiği sürücü kursunun ehliyet sınavları başarısı üzerinde doğrudan etkisi vardır.

Gençler Sürücü Kursu

2000’li yıllarında başında faaliyete başlayan ve Kocaeli’de ehliyet belgesi temin eden ilk sürücü kurslarından biri olarak, sektörde uzun bir süredir hizmet vermenin getirdiği deneyimin yanında sahip olduğumuz uzman ve güleyüzlü eğitmen kadrosu ile binlerce kursiyeri ehliyet sahibi yapmanın gururunu yaşıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonHemen Ara !