Ehliyet

Elektronik Ehliyet Sınavı (E-Sınav) Nedir?

Her geçen gün gelişim göstererek hayatımızı kolaylaştırmaya devam eden teknolojinin ehliyet sürecindeki en önemli etkilerinden biri olan elektronik ehliyet sınavı (e-sınav); Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen merkezlerde doğrudan bilgisayar üzerinden yapılan, 50 sorudan oluşan ve adayın başarılı sayılabilmesi için en az 70 puan alması gereken teorik ehliyet sınavı olarak tanımlanabilir.

E-Sınav’ın Ehliyet Sürecinde Sunduğu Avantajlar

E-Sınav henüz yürürlüğe girmeden önce uygulanan merkezi sınav sistemi, hiç şüphesiz fiziksel bir ortamda gerçekleşmesi dolayısıyla organizasyonu çok daha zor bir yapıydı ve buna bağlı olarak yılın yalnızca belirli dönemlerinde düzenleniyordu.

E-sınav sürecinde ise merkezi sınav sisteminden farklı olarak, teorik eğitim sürecini tamamlayan adaylar sürücü kursunun da yönlendirmeleri ile sınav merkezinin belirlediği tarihlere randevu oluşturabiliyor ve bu durum ehliyet sürecini çok daha kısa bir periyot haline getiriyor.

E-sınav ile merkezi sınav sistemi arasındaki farklardan biri de sınav sonuçlarının açıklanma süresi. Merkezi sınav sisteminde sınavdan 12 gün sonra açıklanan sonuçların yerini e-sınav ile birlikte anında açıklanan sonuçlara bırakması, teorik eğitim sürecini başarıyla tamamlayan sürücü adaylarının vakit kaybetmeden direksiyon eğitimlerine başlamasını sağlaması açısından önemli bir detay.

E-sınavda 70 puan altında alan yani başarısız olan adaylara 15 gün bekledikten sonra yeni bir başvuru hakkı verilmesi de sınav sisteminin hızlı bir süreç olarak işlemesinin getirdiği avantajlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

E-Sınava Nasıl Başvurulur?

Sürücü kursunuzda teorik eğitim süreçlerini eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra sınav harcınızı yatırarak elektronik ehliyet sınavına başvurabilirsiniz. Köklü eğitim gelenekleri ve alanında yetkin insan kaynaklarıyla fark yaratan bir sürücü kursu olarak başvuru sürecinde kursiyerlerimizin tümüne destek veriyor, e-sınav başvurusunu onlar adına gerçekleştirerek sınava giriş belgelerini eksiksiz bir şekilde sürücü adaylarımıza ulaştırıyoruz.

E-sınav kaç sorudan oluşur?

2022 yılında e-sınav 50 sorudan oluşur ve bu soruların dağılımı; 12 İlk Yardım, 6 Trafik Adabı, 9 Araç Tekniği ve 23 Trafik ve Çevre Bilgisi şeklindedir.

E-sınav kaç dakika sürer?

2022 yılı için 50 sorudan oluşan elektronik ehliyet sınavında (e-sınav) MEB’in belirlediği süre 45 dakikadır.

Ehliyet sınavından geçmek için kaç puan almak gerekir?

Elektronik ehliyet sınavında başarılı olabilmek için en az 70 puan almalı yani 50 sorudan 35 soruyu doğru yanıtlandırmalısınız.

Ehliyet sınavına girerken hangi belgelere ihtiyaç vardır?

E-sınav merkezinde gireceğiniz ehliyet sınavı için fotoğraf ve mührün yer aldığı sınav giriş belgesi ve nüfus cüzdanı ya da pasaportunuza (geçerli olmalı) ihtiyacınız vardır.

E-sınavda başarısız oldum, tekrar ne zaman sınava girebilirim?

E-sınavda başarısız olan adaylar, sınavdan 15 gün sonra tekrar ehliyet sınavı başvurusunda bulunabilir. Eğer başarısız olduktan sonra 45 gün içerisinde tekrar e-sınav başvurusu yapılmaz ise adayın 1 sınav hakkı kullanılmış kabul edilir.

E-sınav randevu tarihi değiştirilebilir mi?

MEB’in yönetmeliğine göre; e-sınavdan en az üç gün önceye kadar sınav tarihinizi değiştirebilirsiniz.

E-sınava kaç kere girebilirim?

MEB’in sürücü adaylarına e-sınav için tanıdığı hak dörttür. E-sınavda 4 kez başarısız olan adayların dosyaları iptal edilir ve teorik eğitim süreçlerine tekrar başlaması gerekir.

E-sınava geç kaldım, sınava girebilir miyim?

Prosedüre göre; eğer e-sınav başladıktan sonra öğrencilerden biri henüz sınav salonunu terk etmemişse geç kalan aday sınava kabul edilir. Fakat geç kalan adaydan önce sınav salonunu terk eden bir sürücü adayı varsa sınava kabul asla söz konusu değildir.

E-sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

Sınavınızı bitirdikten ve salondan çıktıktan sonra e-sınav sonucunuzu anında öğrenebilirsiniz.

Gençler Sürücü Kursu

2000’li yıllarında başında faaliyete başlayan ve Kocaeli’de ehliyet belgesi temin eden ilk sürücü kurslarından biri olarak, sektörde uzun bir süredir hizmet vermenin getirdiği deneyimin yanında sahip olduğumuz uzman ve güleyüzlü eğitmen kadrosu ile binlerce kursiyeri ehliyet sahibi yapmanın gururunu yaşıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonHemen Ara !