Ehliyet

Ehliyet Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Yapılan son değişiklikle birlikte Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nin kontrolünde yürütülmesi gereken bir süreç haline gelen ehliyet başvurusu ve temini, her ne kadar genel çerçevede değişen prosedürlere sahne olmasa da, gereken belgelerin ufak tefek değişiklikler göstermesi ve başta sınav sistemi olmak üzere kurs teorik ve pratik ders süreçlerinin çerçevesinin değişmesi ‘Ehliyet başvurusu için gerekli belgeler nelerdir ?‘ sorusunun yanıtına derinlik kazandırmış ve bütünleşik bir sürecin açıklanması gerekliliğini ortaya çıkartmıştır.

Ehliyet başvurusu için gerekli belgeler hakkında bilgi vermeden önce kısaca ehliyet sürecinden ve şartlardan bahsetmek, konu bütünlüğü açısından şüphesiz yerinde olacaktır.

Ehliyet sürecinin ilk ve en önemli adımı; sizin isteklerinizi bütünüyle karşılayabilecek, teorik ve pratik eğitim boyunca sizlere gerekli tüm desteği sağlayabilecek bir sürücü kursu ile iletişime geçmeniz ve bu kursa kayıt yaptırmanızdır.

Burada tercih edeceğiniz sürücü kursunun yalnızca eğitim süresi boyunca değil sınav süresi boyunca da her adımda gerekli yönlendirmeleri yapması ve deyim yerinde ise kursiyerlerinin önünü aydınlatması gerekir.

Tam bu noktada; İzmit Gençler Sürücü Kursu’nun pratik ve teorik eğitim süreçleri boyunca, alanında uzman eğitmen kadrosuyla sizleri yönlendirdiğini ve mümkün olan en kısa süre içerisinde hayalinizdeki ehliyete kavuşmanızı sağladığının altını çizilmelidir.

Ehliyet temin sürecinde ikinci adım ise; teorik sınav yani e-sınav etrafında gelişen teorik ehliyet dersleridir. Teorik ehliyet derslerinde e-sınavda kursiyerlerin karşılacağı temel dört alan olan;

 • İlk Yardım
 • Trafik ve Çevre
 • Araç Tekniği
 • Trafik Adabı

konuları üzerine yoğunlaşılır ve teorik ehliyet sınavında karşılaşılması muhtemel sorulardan bahsedilir.

Teorik eğitimlerden sonra kursiyer MEB tarafından düzenlenen teorik ehliyet sınavı yani e-sınava girer ve bu sınavda başarılı olduğu takdirde pratik ders süreci, direksiyon dersleri başlar.

Düzenli olarak devam eden direksiyon derslerinden sonra ise yine MEB tarafından görevlendirilmiş personelin katılım sağladığı direksiyon sınavı sürecine geçilir ve bu sınavda başarılı olan kursiyerin ehliyet temin sürecinde belge temini kısmı başlar.

Ehliyet sürecinden kısaca bahsettikten sonra ehliyet için gerekli şartları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

– Öncelikle hangi sınıf olursa olsun en an ilkokul mezunu olmak,

-A1, A2, F ve H sınıfı sürücü belgesi için yaş sınırlaması 17 yaşını doldurmak,

– B ve G sınıfı sürücü belgesi için yaş sınırlaması 18 yaşını doldurmak,

– C, D ve E sınıfı sürücü belgesi için yaş sınırlaması 22 yaşını doldurmak gereklidir.

Üniversitelerin sürücü eğitimi bölüm mezunlarından, TSK’nın subay ve astsubay okullarındaki sürücü kurslarından mezun olanlar için bu şartlar aranmaz.

Ehliyet Başvurusunda Gerekli Belgeler

Ehliyet için gerekli evraklar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için;

 • TC kimlik numarasını gösteren belgenin aslı veya fotokopisi (nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği).
 • Diploma ya da diploma yerine geçecek belgenin aslı veya fotokopisi
 • Sağlık belgesi (uzman ya da pratisyen hekim tarafından verilir.)
 • Sabıka Kaydı (ehliyet almasına engel olup olmadığının belgesi)
 • Mevcut sürücü belgesi dışında başka bir sertifika alacak olan kursiyerin sahip olduğu sürücü belgesinin fotokopisi
 • Kurs süresince 18 yaşını doldurmayan kursiyerlerin veli/vasi muvafakat belgesi
 • İki adet biyometrik fotoğraf (son altı ayda çekilmiş olmalı)

Yabancı Uyruklular için; TC vatandaşlarından istenen evraklarının yanı sıra;

 • Pasaportlarının noter tasdikli Türkçe’ye çevrilmiş hali,
 • Ülkemizde altı aydan fazla kalacağına dair izin belgesi
 • Öğrenci olduğuna dair öğrenim vizesi belgesi

Ehliyet Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

MTSK’ya kayıt yaptıran aday ehliyet için gerekenlerin listesini de verilir. Bu süre zarfında ehliyet için gerekli belgeleri tamamlayan vatandaşın bu süreci başlamış oluyor. Sonrasında il/ilçe mille eğitim müdürlüklerinin Özel MTSK modülenden başvurusu kabul edilen aday elektronik onaylama işleminin ardından MTSAS’a girebilir.

Herhangi bir MTSK’ya başvuran adayın ehliyet başvurusu MEB onaylı ehliyet kursları tarafından yapılır. Sürücü kursuna kayıt yaptıran aday derslere girerek ehliyet başvurusu yapmış olur.

Gençler Sürücü Kursu

2000’li yıllarında başında faaliyete başlayan ve Kocaeli’de ehliyet belgesi temin eden ilk sürücü kurslarından biri olarak, sektörde uzun bir süredir hizmet vermenin getirdiği deneyimin yanında sahip olduğumuz uzman ve güleyüzlü eğitmen kadrosu ile binlerce kursiyeri ehliyet sahibi yapmanın gururunu yaşıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonHemen Ara !