Ehliyet belgesi temini süreci kapsamında hiç şüphesiz önemli noktalardan biri ehliyet harçlarıdır. Bu çerçevede ‘Ehliyet harcı nereye yatırılır ?‘ sorusunun yanıtını aramak ve ehliyet belgesi temininde sürücü adaylarının karşılaşması muhtemel problemlere değinmek gerekir.

Ehliyet temin sürecinde, adayın karşı karşıya kalacağı masrafları temel itibariyle üç gruba ayırmak mümkündür;

  • Ehliyet Belgesi Harcı
  • Değerli Kağıt Bedeli
  • Hizmet Bedeli

Burada altı çizilmesi gereken nokta; belirtilen üç tip masraf türünün ehliyetini ilk kez alacak olan bireyler için geçerli olduğudur. Ehliyet yenilemek isteyen bireylerin ‘Değerli Kağıt Bedeli’ ve ‘Hizmet Bedeli’ masraflarını ödemesi yeterlidir.

Ehliyet Harcı Nereye Yatırılır ?

Bir önceki paragrafta ifade edildiği gibi üç farklı kaleme ayrılan ehliyet belgesi temini masraflarından ‘Hizmet Bedeli’ diğer bir ifadeyle ehliyet emniyet harcı, Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nın anlaşma içersinde olduğu bankalara yatırılacakken, ‘Ehliyet Belgesi Harcı’ ve ‘Değerli Kağıt Bedeli’  yani ehliyet maliye harcı, Maliyet Bakanlığı’nın anlaştığı bankalara yatırılmalıdır.

Genel itibariyle bakıldığında en sık tercih edilen ehliyet türü olma özelliğini taşıyan B sınıfı ehliyetler kapsamında gündeme gelen ‘B sınıfı ehliyet harcı nereye yatırılır ?‘ sorusuna verilecek yanıt da, diğer tüm ehliyet türlerinde olduğu gibi Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı ve Mali Bakanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankalar şeklinde olacaktır. Diğer bir ifadeyle; ehliyet harcının yatırılacağı banka, ehliyetin türüne göre değişkenlik göstermeyecektir.

Bu noktada; Kocaeli sürücü kursları kapsamında hizmet veren İzmit Gençler Sürücü Kursu olarak kursiyerlerimizi ‘Sürücü belgesi harcı nereye yatırılır ?‘ sorusu etrafında ortaya çıkması tüm muhtemel yanıtları verdiğimizin ve gerekli yönlendirmeleri yaptığımızın altını kalın çizgilerle çizmek gerekir.

Ehliyet Belgesi Harcı ve Değerli Kağıt Bedeli Hizmet Bedeli
AKBANK AKBANK
AKTİFBANK AKTİFBANK
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI
ING BANK ING BANK
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
ŞEKERBANK ŞEKERBANK
TÜRKİYE HALK BANKASI TÜRKİYE HALK BANKASI
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI
TÜRK EKONOMİ BANKASI TÜRK EKONOMİ BANKASI
T.C. ZİRAAT BANKASI T.C. ZİRAAT BANKASI
GARANTİ BANKASI GARANTİ BANKASI
DENİZBANK DENİZBANK
PTT BANK PTT BANK
QNB FİNANS BANK QNB FİNANS BANK
TÜRKİYE İŞ BANKASI
YAPI ve KREDİ BANKASI
HSBC BANK
DENİZBANK
CITIBANK
ZİRAAT KATILIM BANKASI
ALTERNATİF BANK
ARAP TÜRK BANKASI
BURGAN BANK
FİBABANKA
ODEA BANK
TURKİSH BANK
TURKLAND BANK

2019 Ehliyet Harç Ücretleri

Sürücü kursu fiyatlarının ilgili ilin valiliğinin başkanlık ettiği bir komisyonca belirlenmesine benzer olarak, ehliyet harç ücretleri de her sene Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir ve bu tutarlar ilgili kurumlara ilan edilir. 2019 ehliyet harç ücretleri kapsamında ilan edilen tutarlar şu şekilde listelenebilir;

  • B sınıfı ehliyet harcı 613 TL
  • A, A1, A2, F, H sınıfı ehliyet harcı : 203.4 TL
  • C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DEsınıfı ehliyet harcı : 1023.2 TL

Burada listelenen tutarlar yalnızca ehliyet harcı tutarı olup,hizmet yani ehliyet emniyet harcı ve değerli kağıt bedeli bu tutarların dışında yer alır. Altı çizilmesi gereken bir diğer nokta; hizmet ve değerli kağıt bedelinin tüm ehliyet sınıfları için standart olduğu ve 2019 yılı itibariyle değerli kağıt bedelinin 165 TL, hizmet bedelinin ise 31 TL olarak belirlendiğidir.

Harç ücretlerinin ilgili bankalara ödenmesi işlemi sonrası sürücü adaylarına verilecek olan dekontun saklanması ve Emniyet Müdürlüğü’ne gidilmesi gereken aşamada sürücü adayının yanında olması da bir diğer kritik noktadır.