1 Temmuz 2018’de yayınlanan bildiriye göre, MEB Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği kapsamında yapılan değişiklikleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • ‘Pratik sınavda, hizmet verdiği kursiyerlerin % 55’i ya da daha fazlası başarız olan kurslar, dönem kapatma cezası ile karşı karşıya kalır.’ ifadesi ile açıklanan dönem kapatma cezası kaldırılarak, bundan sonraki dönemlerde pratik sınavlarda sürücü kursları için herhangi bir başarı bandı aranmayacak.
  • Sürücü kurslarının il ve ilçe nüfusları dikkate alınarak açılmasını öngeren madde yürürlülükten kaldırıldı.
  • Sürücü kursu eğitmenin herhangi bir nedenden ötürü izinli ya da raporlu olması durumuyla katılamadığı derslerde kursiyerlerin haklarını göz etmek adına ‘telafı dersleri’ uygulaması yürürlüğe girdi.
  • Pratik sınavda kursiyerlerin en çok hata yaptığı manevralardan biri olan ‘L’ manevra, park hareketinde olduğu gibi komisyon başkanı ve usta öğrenci tarafından araç dışından gözlemlenecek.

Görüldüğü üzere yapılan bu düzenlemeyle gerek kursiyerleri gerekse de sürücü kurslarını ilgilendiren temel birkaç değişiklik gündeme geldi.

Kocaeli sürücü kursları kapsamında üstün ve etkin hizmet standartları üzerine oturtulmuş eğitimimiz ile sürücü belgesine dair merak ettiğiniz tüm detayları bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.