Ehliyet

Ehliyet Yenileme

Ehliyet yenileme evrakları konusunda merak edilen soruları bu yazımızda bulabilirsiniz. Önceden Emniyet Müdürlüklerinde yapılan ehliyet yenileme işlemleri artık Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren ehliyet yenileme belgeleri ile başvurular kabul edilmektedir. Bu aşamada ehliyet yenileme için gerekli evraklar nelerdir sorusunu da cevaplayacağız.

Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Evraklar

Eski ehliyetlerin yenileme işlemi 13.12.2020 tarihine kadar yapılabilir. Bu tarihe kadar ehliyet için gerekli belgeleri hazırlayarak başvuru yapılabilir. Bu belgeler;

  • Eski ehliyet belgeniz
  • Kimlik belgeniz (nüfus cüzdanı veya pasaport)
  • Sağlık raporu
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Nüfus Müdürlüğü tarafından alınan parmak izi
  • Ehliyet yenileme ücreti ödemesini gösterir belge. Ödemelerinizi internet bankacılığı ile yapabilirsiniz.
  • Kan grubunu gösterir belge (beyan da yeterlidir)

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler hazır olduğunda başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yapabilmeniz için de randevu almanız gerekir. Ehliyet randevu telefonla alınamayacağı için internetten talep edilebilir.

Ehliyet Yenileme Süreci

Ehliyet yenileme işlemleri trafik tescil birimleri tarafından yaptırılır. Öncesinde randevu alınmalıdır. İl ve ilçe merkezlerinde bulunan emniyet müdürlüklerine bağlı trafik tescil birimleri bu hizmeti vermektedir. Sürücü belgesi yenileme evrakları hazır olduğunda Türkiye’nin neresinde olursanız olun başvuruda bulunabilirsiniz. Ama bu başvuruları yapabilmeniz için önceden randevu almanız gerekir. İnternet üzerinden yapılan başvurularda telefon başvurusu bulunmamaktadır.

Ehliyet yenileme süresi 13.12.2020 tarihine kadar yapılmalıdır. Eğer ehliyetinizi değiştirmek istemiyorsanız bu tarihe kadar eski ehliyetinizi kullanabilirsiniz.

Yeni ehliyet alacak sürücülerin ehliyet yenileme sağlık raporu alması gerekir. Alınacak bu sağlık raporları ömür boyu geçerli olmayacaktır. Ağır taşıt sürücüleri 5 yılda, hafif taşıt sürücüleri 10 yılda bir sağlık raporu almalıdır. Bu sağlık raporları bu süreler dolduğunda yenilenmelidir.

Okunurluğu ve anlaşılırlığı yüksek biyometrik fotoğraflardan 2 adet gereklidir. 5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde yüksek kalitede çekilmiş olmalıdır.

Bu yazımızla eski ehliyetlerini yeni çipli ehliyet ile değiştirecekler için ehliyet yenileme ücreti nereye yatırılır sorusunu yanıtlayacağız. Bankaya yatırılacak ücretin dekontu ile ehliyet yenileme süresi başlamış olur. Maliye bakanlığı ve Trafik vakfınca anlaşma yapmış bankaların listesi yayınlanmıştır. Ödeme yapıldığına dair banka veznedarının ödendi kaşesinin evrakta olması gerekir.

Ehliyet yenileme sürecinde olduğu gibi ehliyet temin sürecinde de alanında uzmanlaşmış ve yönergeleri tüm detaylarıyla takip eden bir sürücü kursu ile çalışmak şüphesiz sürecin tüm kontrolünün sizde olmasını ve zaman kavramını avantajlı kullanmanızı sağlayacaktır. Bu kapsamda, yalnızca Kocaeli sürücü kursları değil ülke genelindeki sürecü kursları ile kıyaslandığında da ön plana çıkan Gençler Sürücü Kursu ile iletişime geçmeniz ve detaylı bilgi almanız, sizlerin yararına olacaktır.

Gençler Sürücü Kursu

2000’li yıllarında başında faaliyete başlayan ve Kocaeli’de ehliyet belgesi temin eden ilk sürücü kurslarından biri olarak, sektörde uzun bir süredir hizmet vermenin getirdiği deneyimin yanında sahip olduğumuz uzman ve güleyüzlü eğitmen kadrosu ile binlerce kursiyeri ehliyet sahibi yapmanın gururunu yaşıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonHemen Ara !